Su Virginija Kochanskyte-  po H. Radausko eilėraščių pasaulį

Lapkričio devynioliktąją, penktadienį, abiturientai rinkosi į  aktų salę. Kas juos  atitraukė nuo menų pamokų – puikios galimybės atsipalaiduoti ir pailsinti galvą nuo pasiruošimo egzaminams? Ogi žymios aktorės Virginijos Kochanskytės surengta pamoka, viliojanti skambiu pavadinimu: „Kelyje į Eldorado: H. Radausko gyvenimo ir kūrybos keliais“.

Moksleiviai puikiausiai suvokė, kad ateina į renginį, kurio metu viena moteris skaitys eilėraščius. Ko jau ko, bet tokios patirties, kurią įgavo, jie tikrai nesitikėjo. Skambus profesionalios aktorės balsas pasiekė kiekvieno ausį ir privertė išgirsti ne tik apie Henriką Radauską, žymų lietuvių išeivijos poetą, bet ir apie juos pačius. V. Kochanskytė papasakojo apie H. Radausko gyvenimą, jo kūrybos bruožus, pacitavo kelis literatūros kritikus bei kiekvieną eilėraštį pakomentavo iš savo perspektyvos. Ji pasakojo, kaip atrado kiekvieną šio esteto eilėraštį, kaip pritaikė jį savo gyvenime, kaip suprato, kad tai, kas aprašoma poezijoje, vyksta kiekviename žmoguje.

Skaitydama eilėraščius „Malda į blondinę“ ir „Kornelija“, aktorė pasikvietė į sceną kelis moksleivius. Stebint juos ir klausant skambių eilėraščių, visiems, buvusiems salėje, pavyko labiau įsijausti į Radausko tekstus, suvokti jų prasmę ir galbūt pritaikyti savo gyvenimui. Aktorė kalbėjo apie tai, kad turime „pagauti savo žuvį“ ir „nugalėti pasaulį“. Šiomis skambiomis frazėmis ji ragino kiekvieną  abiturientą pasistengti suvokti, apie ką jis svajoja, ir tos svajonės siekti. Ji skatino  mus nepasiduoti, nes „šis gyvenimas yra vienas mums dovanotas“.

Įkvepiantys žodžiai,  iliustruoti nuostabiais, estetiškais ir skambiais H. Radausko eilėraščiais, beldėsi į kiekvieno  širdį ir siekė išvaduoti ją iš geležinių abejonių ir nepasitikėjimo savimi gniaužtų. Tikiu, kad aktorės dėka kiekvienas moksleivis vėliau tą dieną susimąstė apie savo gyvenimą, savo tikslus ir ateitį, kuri neabejotinai sparčiai artėja.

Miglė Lekešytė, IVga

Emilijos Novošinskaitės (IVga) nuotrauka