Nuotykis: abiturientai aiškinosi, kaip pro Salomėjos Nėries namų langus atrodo žiema

Gruodžio 23 dieną, aplink besisukant smulkioms, baltoms snaigėms, abiturientai, apsimuturiavę pūkuotais šalikais ir storiausiais paltais, žingsniavo  mokyklinio autobusiuko link. Kas gi čia vyksta, kur jie važiuoja? Moksleiviai ir patys to nežinojo. Lietuvių kalbos mokytoja Janina Kriščiūnienė nusprendė juos nustebinti ir surengti netikėtą ekskursiją į poetės S. Nėries memorialinį muziejų.

Palemone, buvusiuose Salomėjos Nėries–Bučienės ir jos vyro Bernardo Bučo namuose, jaunuosius lankytojus pasitiko draugiškai nusiteikusios muziejaus darbuotojos, kurios papasakojo neįtikėtiną vienos žymiausių Lietuvos poečių istoriją. Moksleiviai sužinojo, kaip klojosi Salomėjos Nėries kūrybinis kelias, su kokiais iššūkiais jai teko susidurti bei kas ją pastūmėjo kelionei į Rusiją ir naujai santuokai.

Vėliau vyko ekskursiją po namą. Jį projektavo pats Bernardas Bučas, žymus skulptorius, sukūręs Maironio bareljefą, Petro Vileišio biustą ir kitus  žinomus darbus. Moksleiviai apžiūrėjo skulptoriaus kūrybines dirbtuves, gyvenamuosius kambarius, miegamąjį. Gidė pasakojo apie autentiškus baldus ir išlikusius daiktus, įpindama į pasakojimą vėlesnio poetės gyvenimo gijas. Abiturientai gyrė poetės ir skulptoriaus namus, kurie jiems pasirodė labai jaukūs:  jiems patiko gausybė langų, pro kuriuos atsiveria puikus vaizdas į didelį sodą, Lakštingalų slėnį ir netoliese esančias marias.

Ekskursijai pasibaigus, lankytojai buvo pakviesti žaisti žaidimą žinioms įtvirtinti. Pasidaliję į dvi komandas, jie entuziastingai ieškojo atsakymų, kuriuos nesunkiai buvo galima rasti aplinkoje. Visas kambarys tirtėdavo nuo juoko, kai kompiuterio ekrane pasirodydavo klausimas, kurio atsakymą tekdavo spėti. Tuomet pasipildavo patys netikėčiausi ir absurdiškiausi atsakymai, kurie sukeldavo moksleiviams bei gidėms juoką.

Grįžę į mokyklą, abiturientai karštai dėkojo mokytojai, praskaidrinusiai jiems dieną. Nauja informacija apie žymią lietuvių poetę, kuri iki šiol yra labai prieštaringai vertinama, sudomino moksleivius ir privertė juos susimąstyti, ką apie poetę galėtų pasakyti patys. Gidės pasakoti Salomėjos Nėries gyvenimo faktai gerai įsirėžė moksleiviams į atmintį ir, tikiu, bus panaudoti per lietuvių kalbos egzaminą. Po taip smagiai ir netikėtai praleistų kelių valandų abiturientai grįžo  į mokyklą geriau nusiteikę, smagūs ir pasiruošę kibti į mokslus.

Miglė Lekešytė, IVga

Emilijos Novošinskaitės (IVga) nuotraukos