Gimnazistai aplankė Tauragės Steam centrą

18 mokinių grupė (9 chemikai ir 9 fizikai) kartu su fizikos mokytoju Rimvydu Miknevičiumi 2024-09-10 išvykome į Tauragės Steam centrą. Centro darbuotojai chemikus nukreipė į gamtamokslinę, o fizikus į tvaraus vystymosi ir alternatyviosios energetikos laboratorijas.

Chemikų grupė atliko praktinį darbą laboratorijoje su augalų lapais. Kiekviena grupė gavo po atskirą augalo lapą su kuriuo atliko fotosintezę. Tyrimui buvo naudojamos medžiagos: heksanas, acetonas, kalcio hidridas. Galutinis rezultatas – išgautos įvairios spalvos. Visi mokiniai pasijuto tikrais tyrėjais.

Fizikų grupė  praktinis darbas buvo  ištirti kaip Saulės modulio apšvieta priklauso nuo įtampos.

Sudarėme uždarą grandinę su mažu Saulės moduliu. Įjungėme lemputę, kuri reprezentavo ir simuliavo Saulės šviesos energiją, ją nukreipėme į mažą Saulės bateriją, modulį. Išmatavom grandinės įtampą voltmetru 10 kartų, keisdami lemputės įtampą nuo 50V iki 230V kas 20V. Tada skaičiavom kiekvienos įtampos  saulės moduliui sukeltą apšvitą ir rezultatą surašėm į lentelę.  Remdamiesi lentelės duomenimis, nubraižėm grafiką – apšvitos E priklausomybę nuo įtampos U1.

Po veiklų padarėme išvadas ir apibendrinimą, pasidalinome veiklų darbų eiga su kitomis grupėmis, susitvarkėme darbo vietas ir susėdome klausytis trumpo pasakojimo apie vėjo jėgaines, vėjo ir saulės energetinius parkus Tauragėje bei Lietuvoje. Gavome vizualinį pristatymą apie tai, kaip veikia vėjo jėgainės ir kokio efektyvumo yra jos. Matėme pavyzdį, kaip maža vėjo modelinė jėgainė sugeba uždegti ir palaikyti mažos LED lemputės šviesą. Gavome klausimų apie  vėjų elektrinių kainas, aukštį, pamato gylį, tokio gylio tikslus ir kodėl vėjo ir Saulės jėgainės ir parkai yra naudingi.

Užsiėmimai mums labai patiko. Steam centro darbuotojai suteikė naujų žinių ir galimybę dirbti su sudėtingesniais prietaisais.

                                     Arminas Kalnietis ir Ignas Jakas, IIIa