VDU UKG Jaunųjų Geografų būrelio išvyka į Viešvilės valstybinį gamtinį rezervatą 

Birželio 2 dieną VDU UKG Jaunųjų geografų būrelis, vadovaujamas geografijos mokytojos Aistės Vilimės, lankėsi Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate. Viešvilės, kaip ir kiekvieno kito rezervato, prioritetas – gamta, todėl čia visa žmogaus veikla, nesusijusi su rezervato ekosistemos gyvavimo išlaikymu, yra griežtai draudžiama. Rezervato, įkurto Karšuvos girioje, pradžią žymi vartai, be gido palydos joks smalsuolis neturi teisės čia įžengti. Šios valstybės saugomos teritorijos paskirtis – išsaugoti natūralią Viešvilės upelio baseino su Artosios, Gličio pelkėmis ir jas supančiais Karšuvos girios miškais ekosistemą, taip pat tik jai būdingą ir retą augaliją bei gyvūniją.

Lankydamiesi Viešvilės rezervate mokiniai leidosi į žygį, kurio metu turėjo galimybę iš arti pamatyti Artosios aukštapelkę, pasižyminčia pelkinių buveinių įvairove ir sudėtinga struktūra. Nors čia augantys augalai, rodos, turi pakankamai vandens išteklių, jie vis vien jį vartoja taupiai. Kodėl? Į šį klausimą atsakė rezervato direktorius Algis Butleris paaiškindamas, kad vanduo čia itin rūgštus, todėl jo perteklius gali užnuodyti augalus. Po rezervatą lydėjęs gamtininkas parodė mokiniams, kaip atrodo kiminai, viržiai, saulašarės, kupstinės kūlingės ir kiti augalai, sudarantys įspūdingą pelkių kilimą, bei supažindino su keliais miškų tipais: brukniniu – mėlyniniu pušynu – pagrindiniu miško tipu ant smėlingo dirvožemio; mėlyniniu eglynu, augančiu drėgnose, nederlingose vietose ar šalia pelkių; pelkiniu juodalksnynu, supančiu didžiąsias pelkes ir priėjimą į jas darantį itin sudėtingą; gailiniu pušynu, būdingu nedidelėms mišku apaugusioms aukštapelkėms.

Po 2 km žygio po rezervatą mokiniai lankytojų centre buvo supažindinti su Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato įkūrimo istorija, žiūrėjo filmus apie Viešvilės upelį, Artosios aukštapelkės susidarymą. Rezervato direktorius aprodė kurtinių veislyną, papasakojo apie šio veislyno atsiradimo pradžią, kaip rūpinamasi šiais paukščiais, kodėl jie veisiami, žieduojami ir paleidžiami į laisvę. Mokiniai domėjosi, kuo kurtiniai maitinami veislyne ir kuo minta laisvėje, kuo skiriasi nuo tetervinų, ir kodėl kurtiniai taip vadinami, nors nėra kurti.

Jaunųjų geografų atsiliepimai apie išvyką į Viešvilės rezervatą 

„Man kelionė paliko labai didelį įspūdį. Buvo įdomu sužinoti apie Viešvilės rezervato ypatybes. Surinktos žinios padės geografijos ir biologijos pamokose.“ (Emilija)

„Žygio metu mums buvo puikiai paaiškinta rezervato svarba, kodėl būtina apsaugoti unikalią Lietuvos gamtą, į kurią ilgą laiką nebuvo kreipiama dėmesio, ji buvo gana smarkiai niokojama.“ (Margiris)

Labai daug sužinojome apie šį rezervatą, kuris gyvuoja jau 31 metus. Buvo labai įdomu ir labai gerai praleidome laiką. Įspūdžiai yra nepakartojami!“ (Samanta)

„Kelionė iš tiesų buvo labai naudinga ir įdomi, susipažinome su unikalia Lietuvos gamta. Nuostabu, kad mes turime tokius turtus savo tėvynėje.“ (Eglė)

„Kelionė į rezervatą labai patiko, buvo įdomu, daug įspūdžių, sužinota daug naujų dalykų.“ (Lukrecija)

„Man labai patiko pamatyti tokio grožio mišką Viešvilės rezervate.“ (Simona)

Straipsnį parengė VDU UKG Jaunieji geografai būrelio narės Liepa Jasaitytė (Iga) ir Liepa Vaičiulytė (8d)